,,…Należy dążyć do takiego rozwoju, aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem…” Jan Paweł II

Wycieczka do Szafarnii

17 IX 2017 r. klasy III a i III b uczestniczyły w wycieczce autokarowej Szafarnia – Płonne – Golub Dobrzyń. Pomysł zorganizowania wycieczki był wynikiem zafascynowania uczniów utworami Fryderyka Chopina, którzy inspirowani jego muzyką chętnie oddawali swoje uczucia podczas zajęć plastycznych, jak również omawianych treści dotyczących zamków.  
W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni dzieci brały udział w audycji muzycznej i koncercie na fortepianie.
Dzisiaj w miejscu dawnego, modrzewiowego dworku rodziny Dziewanowskich stoi eklektyczna budowla z końca XIX wieku, w której znajduje się Ośrodek Chopinowski – miejsce licznych imprez kulturalnych, m. in. koncertów, warsztatów muzycznych, konkursów wiedzy o Fryderyku Chopinie.
Pobyt w Szafarni wybitnego polskiego kompozytora i pianisty, który (w latach 1824 oraz 1825) spędził tu dwukrotnie swoje letnie wakacje, miał znaczący wpływ na kształtowanie się jego wrażliwości artystycznej. To właśnie w Szafarni Fryderyk Chopin miał kontakt z autentyczną muzyką ludową, której echo odbiło się później w jego kompozycjach.
W Ośrodku Chopinowskim znajduje się sala muzealna dostępna do zwiedzania dla uczestników audycji. Są w niej wystawy poświęcone Fryderykowi Chopinowi, rodzinie Dziewanowskich oraz miejscom związanym z historycznym pobytem kompozytora w Szafarni.
Uczniowie klas III a  i III b brali udział w niesamowitym spotkaniu z muzyką. Słuchali muzyki Fryderyka Chopina na żywo w wykonaniu pianisty i oglądali film o wakacjach Fryderyka Chopina w Szafarni.
Następnie uczniowie oglądali wystawę w Regionalnej Izbie Pamięci Marii Dąbrowskiej w budynku Szkoły Podstawowej im. Dziewanowskich w Płonnem, której uroczyste otwarcie odbyło się w październiku 2006 r. Wyjątkową atmosferę stwarza wystrój muzeum oraz zgromadzone w nim pamiątki po pisarce. W Płonnem kilkakrotnie przebywała Maria Dąbrowska. Spędzała czas u swej siostry Heleny Hepke. Dziś można jeszcze zobaczyć dom, w którym mieszkała.
Zwiedzanie Zamku w Golubiu Dobrzyniu z przewodnikiem było żywą lekcją historii. Dzieci miały okazję zobaczyć armaty oraz stroje rycerskie, o których uczyły się na lekcjach w szkole. Gotycko-renesansowa rezydencja Anny Wazówny w Golubiu Dobrzyniu zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie. Uczniowie mieli okazję uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych dostosowanych do ich wieku, poznając tajemnice twierdzy krzyżackiej, kryjące się w jej murach. Dzieci dowiedziały się również, że co roku na zamku odbywają się turnieje rycerskie. Niektóre z nich były świadkami tego wydarzenia podczas tegorocznych wakacji i chętnie dzieliły się wrażeniami z rówieśnikami.  

Wycieczka do Szafarnii