,,…Należy dążyć do takiego rozwoju, aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem…” Jan Paweł II

Patron szkoły

PapieżPapież Jan Paweł II


RODZINA

Mama Karola Wojtyły – Emilia Anna z Kaczorowskich. Urodziła się 26 III 1884 r. Związek małżeński z Karolem Wojtyłą (seniorem) zawarła 10 II 1906 r. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Pracowała chałupniczo jako krawcowa. Zmarła 13 IV 1929 r. w wieku 45 lat w wyniku ostrego zapalenia mięśnia sercowego. Została pochowana na cmentarzu Racławickim w Krakowie. W roku 1939 Karol Wojtyła (Papież) napisał wiersz pt. „Emilii, Matce Mojej”.  Tata Karola Wojtyły – Karol Wojtyła - urodził się w 1879 r. w Lipniku. Był porucznikiem Wojska Polskiego. Zmarł w 1941r. w Krakowie, pochowany obok żony. Para miała troje dzieci: Edmund – urodził się 28 VIII 1906 r., zmarł 5 XII 1932 r. na szkarlatynę, którą zaraził się od pacjentki (był lekarzem). Spoczywa w rodzinnym grobie. Olga Maria urodziła się i zmarła 7 VII 1916 r., powodem śmierci było zachłyśnięcie się wodami płodowymi.

KAROL WOJTYŁA - DZIECIŃSTWO

Urodził się 18 V 1920 r. w Wadowicach. Wraz z rodzicami i bratem mieszkał w Wadowicach przy ulicy Kościelnej 4. W Wadowicach mieszkali 18 lat.

CHRZEST

Został ochrzczony 20 VI 1920 r. w kościele parafialnym pw. Ofiarowania NMP i otrzymał imiona Karol Józef. Mama często o swoim synu Karolu mówiła do sąsiadów i znajomych: „Zobaczycie, że mój mały Lolek będzie kiedyś Wielkim Człowiekiem.”

SZKOŁA PODSTAWOWA

W 1926 r. rozpoczął naukę w czteroletniej szkole podstawowej. Wyróżniał się jako uczeń (świadectwa zawsze z ocenami ze wszystkich przedmiotów – bardzo dobry), z wzorowym zachowaniem i życzliwością wobec innych uczniów. Ulubione przedmioty – język polski, religia, łacina i greka.

I KOMUNIA ŚWIĘTA

I Komunię Świętą przyjął 29 V 1929 r. (dwa miesiące wcześniej zmarła mama, Karol miał 9 lat, a gdy miał 12 zmarł jego brat). W wieku 10 lat został ministrantem.

GIMNAZJUM

W 1930 r. zaczął uczęszczać do Państwowego Gimnazjum im. Marcina Wadowity. Nauka trwała 8 lat. 14 V 1938 r. otrzymał świadectwo maturalne.

BIERZMOWANIE, STUDIA

Ten sakrament przyjął 3 V 1938 r. Wybrał imię Hubert. W 1938 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i w związku z tym wraz z ojcem przeprowadzili się do Krakowa i zamieszkali w rodzinnym domu matki przy ul. Tynieckiej 10. Studiował polonistykę, a następnie teologię w tajnym seminarium duchownym.

ZAMIŁOWANIA

Piłka nożna (często był bramkarzem), jeździł na nartach, teatr, poezja, wycieczki krajoznawcze, był prezesem koła ministranckiego.

II WOJNA ŚWIATOWA

Trudne warunki materialne spowodowały, że podjął pracę. Od marca 1940 roku pracował jako goniec sklepowy, a od 11 X 1940 jako robotnik w Fabryce Sody Solvay, najpierw w kamieniołomach, a później w halach fabrycznych.

 

KAPŁAŃSTWO

1 XI 1946 r. przyjął sakrament kapłaństwa i został skierowany do parafii pw. WNMP w Niegowici, następnie został przeniesiony do Krakowa do parafii pw. Świętego Floriana.
W roku 1958 - zostaje biskupem.
W roku 1964 - zostaje arcybiskupem krakowskim.
W roku 1967 - zostaje kardynałem.

PRACA DOKTORSKA

W VI 1948 r. obronił pracę doktorską w Rzymie, następnie w XII 1948 obronił pracę na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Temat pracy: „Doktryna wiary według świętego Jana od Krzyża”.

PUBLIKACJE, KSIĄŻKI, POEZJE

Karola Wojtyły Renesansowy Psałterz, Pieśń o Bogu ukrytym, Pieśń o blasku wody, Matka, Myśl jest przestrzenią dziwną, Kamieniołom, Profile Cyrenejczyka, Narodziny Wyznawców, Kościół, Wędrówka do miejsc świętych, Wigilia wielkanocna 1966, Myśląc Ojczyzna, Rozważanie o śmierci, Odkupienie szuka twego kształtu, aby wejść w niepokój wszystkich ludzi, Stanisław, Przed sklepem jubilera, Rozważania o ojcostwie, Kamień i bezmiar, Świętego Jana od Krzyża nauka o wierze, Elementarz etyczny, Miłość i odpowiedzialność, Osoba i czyn, Ballady beskidzkie (nie zachowały się).

PSEUDONIMY

Karol Wojtyła publikując książki swojego autorstwa używał pseudonimów: Andrzej Jawień, Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień

WYBÓR NA PAPIEŻA

16 X 1978 r. podczas konklawe o godz. 18:18 nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Karol Wojtyła został 264 Papieżem. Po 455 latach zostaje papieżem,który nie był pochodzenia włoskiego i nie pochodził z Zachodu. Przyjął tytuł papieski po papieżu - poprzednikach-Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I, JAN PAWEŁ II. HASŁO PONTYFIKATU Totus Tuus – Cały Twój. Jan Paweł II swój pontyfikat zawierzył Matce Bożej.

HERB JANA PAWŁA II

Skrzyżowane klucze św. Piotra, jeden srebrny, drugi złoty tarcza heraldyczna, tiara spod której wyłania się czerwona wstęga podobna do stuły. W błękitnym polu tarczy złoty krzyż, a pod poprzeczną belką krzyża po lewej (heraldycznie) stronie złota litera M.

NAUCZANIE

 „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi … Tej Ziemi”. „Pokój Tobie, Polsko … Ojczyzno moja”. „Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata! Wy jesteście moją nadzieją”. „Trzeba być silnym, aby stać się wielkim”, „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.

PIELGRZYMKI

Odbył 104 – po wszystkich zamieszkałych kontynentach. Pierwszą odbył do Dominikany, Meksyku i Bahamy, ostatnią do Francji, Lourdes.
Pielgrzymki do Polski:
1.  10 VI 1979r.
2. 16- 23 VI 983 r. (na Jasnej Górze składa pas sutanny przestrzelony podczas zamachu)
3. 8 – 14 VI 1987 r.
4. 1 – 9 VI oraz 13 – 16 VIII 1991 r.
5. 22 V 1995 r. ( nieoficjalna)
6. 31 V – 10 VI 1997 r.
7. 5 – 17 VI 1999 r.
8. 16 – 19 VIII 2002 r.


ZAMACH

13 V 1981 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymieo godz. 17:19 Papież został postrzelony w brzuch oraz rękę przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Aqcę, którego później odwiedził w więzieniu i mu wybaczył. Operacja trwała 6 godzin, do pełni zdrowia już nie powrócił. 13 V 1982 r. - w Fatimie podczas nabożeństwa niezrównoważony hiszpański ksiądz ugodził Papieża lekko nożem. Papież dokończył nabożeństwo, pomimo krwawienia. Po zamachu wprowadzono środki bezpieczeństwa, „papamobile” został odpowiednio opancerzony.

 

ULUBIONE MODLITWY, PIEŚNI

Modlitwa różańcowa – dopisał część światła w ogłoszonym przez siebie „Rok Różańca Świętego” w roku 2002. Pieśń „ Barka.”

REZYDENCJA LETNIA

Castell Gandolfo

POLIGLOTA

Znał biegle języki: włoski, francuski, niemiecki, angielski, hiszpański, portugalski, łaciński i grecki.

NOWOŚCI PONTYFIKATU

- Pierwsze przemówienie wygłosił po włosku, a więc w języku narodu do jakiego przemawiał, do tej pory wygłaszano po łacinie.
- Liczne pielgrzymki.
- Zwyczaj całowania ziemi kraju, do którego przybył z pielgrzymką.
- Msze Święte dla wielkich tłumów organizowane na stadionach, placach, lotniskach.
- Wygłaszanie homilii w języku narodu do którego przybył z pielgrzymką.
- Udział zespołów folklorystycznych w czasie Mszy Św.
- Spotkania z duchownymi innych wyznań.
- Odwiedziny świątyń innych religii.
- Udział w koncertach, występach zespołów, projekcjach filmowych.
- Prywatne spotkania z wiernymi.
- Żarty i bezpośrednie kontakty z ludźmi.
- Wprowadził „Światowe Dni Młodzieży.”

DOKUMENTY PAPIESKIE

-14 Encyklik
-5 Adhortacji
-4 Listy apostolskie „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich.” 1986 r. „Przekroczyć próg nadziei.” 1994 r.

KSIĄŻKI JANA PAWŁA II

„Dar i tajemnica.” 1996 r., „Tryptyk Rzymski.” 2003 r., „Wstańcie, chodźmy.” 2004 r. „Pamięć i tożsamość.” 2005 r.

BEATYFIKOWANI
1343 osoby

KANONIZOWANI

482, w tym polscy duchowni: Maksymilian Maria Kolbe, Albert Chmielowski, Rafał Kalinowski, Józef Pelczar, Urszula Ledóchowska, Faustyna Kowalska.

ODZNACZENIA

W 1989 r. nagroda „Wiktora” przyznana przez Akademię Telewizyjną. Został Kawalerem Orderu Orła Białego.

CHOROBA, ŚMIERĆ, POGRZEB, POCHÓWEK

Od początku lat 90 cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. W 1992 r. przeszedł operację usunięcia guza na jelicie grubym. Zabieg tracheotomii powodu niewydolności oddechowej. 31 III kardynał Marian Jaworski udzielił sakramentu namaszczenia. 2 IV 2005 r. o godz.15:30 powiedział: „Pozwólcie mi iść do domu Ojca”. Osobisty lekarz Renato Buzzonetti o godz. 21:37 stwierdził zgon. Papież Jan Paweł II zmarł 2 IV 2005 r. o godz. 21:37, sobota – wigilia niedzieli miłosierdzia Bożego. Pogrzeb odbył się w piątek 8 IV 2005 r. Został pochowany w trumnie z drewna cyprysowego, którą włożono do drugiej, cynkowej, a trzecią wykonano z drewna orzechowego. Papież został pochowany w podziemiach bazyliki świętego Piotra w Grotach Watykańskich. W krypcie Jana XXIII, w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji znajduje się grób świętego Piotra. Do trumny włożono woreczek z medalami oraz w ołowianym pojemniku akt (breve tj. krótki życiorys), który zawiera najważniejsze fakty z okresu pontyfikatu. W czasie pogrzebu tłumy wołały „ Santo Subito” czyli Święty natychmiast.

PONTYFIKAT

Był to najdłuższy pontyfikat – 26 i pół roku (9666 dni ), po pontyfikacie św. Piotra i bł. Piusa IX.

BEATYFIKOWANY
1 V 2011 r.
KANONIZOWANY
27 IV 2014 r.
TESTAMENT
Napisany w języku polskim. Rozpoczyna się cytatem z Ewangelii św. Mateusza 24,42 „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” oraz notatką z dn. 6 III 1977 r.

FILMY O JANIE PAWLE II

„Karol, człowiek, który został papieżem.”, „Karol, papież, który pozostał człowiekiem.” „Świadectwo.” „Szukałem was.”

WAŻNE POSTACIE W ŻYCIU JP II

- Ksiądz Franciszek Żak – szafarz sakramentu chrztu św. Karola Wojtyły.
- Maria Wiadrowska, Józef Kuczmierczyk – rodzice chrzestni Karola Wojtyły.
- Mieczysław Kotlarczyk – przyjaciel, współorganizator konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego w Krakowie.
- Jerzy Kluger – wieloletni przyjaciel z dzieciństwa.
- Ksiądz Edward Zacher – katecheta w gimnazjum
- Abp Adam Stefan Sapieha – udzielił sakramentu bierzmowania, a później jako kardynał udzielił święceń kapłańskich.
- Kard. Józef Dziwisz sekretarz i przyjaciel Papieża.

POCZUCIE HUMORU

Podczas powitania w Monachium Papież spytał licznie obecne dzieci: „ Dano wam dziś wolne w szkole?”. „Tak!” - wrzasnęła z radością dzieciarnia. „To znaczy - skomentował Jan Paweł II – że papież powinien częściej tu przyjeżdżać”.