23 listopada 2023 15:21 | Aktualności

Cyberlekcje w naszej szkole

14 i 21 listopada uczniowie klas piątych uczestniczyli w webinarium, czyli seminarium prowadzonym z wykorzystaniem Internetu. Spotkania odbywały się „na żywo” i dotyczyły dezinformacji oraz nadużywania przez młodych ludzi nowych technologii, a także zagrożeń związanych z mediami społecznościowymi. Podczas pierwszego webinaru pt. ”Nadużywanie nowych technologii” dzieci zostały zapoznane, miedzy innymi, z takimi pojęciami jak: FOMO (ang. Fear of Missing Out) – lęk przed odłaczeniem (od Internetu), Phubbing (fabing, ang. Phone – telefon i snubbing – lekceważenie), np. kiedy podczas rozmowy z kimś cały czas sprawdzamy powiadomienia czy sms-y lekceważąc rozmówcę. I trzeci nowy termin to Smombie (ang. – połączenie słów smartphone i zombie), czyli ludzie bezustannie wpatrzeni w telefony. Uczniowie obejrzeli też film z serii „Plik i Folder”. Tematem drugiego webinaru pt. „Co łączy sok pomarańczowy i dezinformację?” była manipulacja faktami. Prelegentka opowiedziała dzieciom czym jest dezinformacja, gdzie możemy się z nią spotkać i jak się przed nią strzec. Gospodarzem spotkania była organizacja NASK, zajmująca się bezpieczeństwem w sieci.

Anna Babis

Zdjęcia: