18 czerwca 2023 20:59 | Aktualności

Wycieczka Szlakiem Piastowskim

16 czerwca uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę edukacyjną Szlakiem Piastowskim do Gniezna i Ostrowa Lednickiego, aby zobaczyć kolebkę polskiej państwowości. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie dzieci zobaczyły, między innymi, kopię włóczni Św. Maurycego oraz duplikat Kroniki Galla Anonima.  Pani przewodnik pokazała nam również replikę Drzwi Gnieźnieńskich i opowiedziała historię życia Świętego Wojciecha. Tak przygotowani udaliśmy się do Katedry Gnieźnieńskiej, aby zobaczyć  srebrny sarkofag z relikwiami biskupa – Patrona Polski.  Po zaspokojeniu głodu wiedzy historycznej, pojechaliśmy do miłej restauracji na pyszny obiad, aby nabrać sił do kontynuowania wycieczki. Gdy kończyliśmy posiłek, prom na Wyspę Lednicką już na nas czekał. Bez problemu udało się nam przebyć wody jeziora. Na Ostrowie Lednickim zainteresowały nas ruiny wczesnośredniowiecznej świątyni, w której, jak sądzą historycy, w 966 roku mógł przyjąć chrzest książę Mieszko I. Wycieczka zakończyła się spacerem po mini skansenie i ostatnimi zakupami w sklepiku z pamiątkami. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas wycieczki pomoże uczniom klas czwartych w zrozumieniu wiadomości z historii w następnej klasie.

Fotorelacja z wycieczki:

Anna Babis, Iwona Mroczkowska