12 grudnia 2019 21:55 | Aktualności
5 grudnia 2019 roku uczniowie klas 7a, 6b, 5c i 5b wzięli udział w wycieczce szkolnej do Gniezna
Po dotarciu na miejsce zwiedzili gotycką Bazylikę Prymasowską pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha. To katedra koronacyjna królów Polski, najcenniejszy zabytek miasta i Wielkopolski, symbol Gniezna.
Następnie poznali etapy powstawania szklanych ozdób choinkowych w fabryce bombek. Zobaczyli, jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać odpowiednie kształty. W „srebrzalni” obserwowali, jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka. Następnymi etapami zwiedzania była lakiernia i dekoratornia, gdzie bombki nabierają różnorakich kolorów i powstają na nich oryginalne wzory. Największą atrakcją okazał się jednak udział w warsztatach plastycznych z dekorowania bombek, z których każdy wyszedł z jedynymi w swoim rodzaju własnoręcznie pomalowanymi ozdobami.
Kolejnym celem wycieczki było zdobycie wiedzy na temat początków pierwszej stolicy Polski i Państwa Polan poprzez udział w zajęciach prowadzonych w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Uczniowie obejrzeli wystawę prezentowaną w formie spektaklu multimedialnego i mieli okazję podziwiać ponad 500 eksponatów, między innymi zabytki archeologiczne, kopie miecza koronacyjnego „Szczerbca” i włóczni św. Maurycego, a także dokumenty, pieczęcie i bulle oraz dawne księgi.
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. E. Kowalskiej, p. I. Tomaszewskiej- Baranowskiej, p. M. Motylińskiej i p. M. Detmer.