07 stycznia 2019 16:48 | Aktualności
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem na lata 2016 – 2020. Jego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez, między innymi, finansowe wsparcie bibliotek i uzupełnienie ich zbiorów o nowości wydawnicze.
Szkoła Podstawowa nr 5 przystąpiła do projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i uzyskała wsparcie finansowe na kwotę 15.000 zł (w tym wkład organu prowadzącego to 3.000 zł). Kwota ta pozwoliła na wzbogacenie zbiorów bibliotecznych o nowości wydawnicze i lektury szkolne. Zakupione zostały 862 książki, z czego 71% to lektury szkolne. Przed dokonaniem zakupu wzięto pod uwagę sugestie uczniów (rankingi bestsellerów książkowych), rodziców (konsultacje podczas spotkań z rodzicami), nauczycieli (ułożenie listy niezbędnych lektur) oraz bibliotekarzami z terenu Lipna (wymiana informacji o nowościach książkowych, zawartości księgozbiorów, formach zakupu). Podczas opracowywania zakupu książek zostały uwzględnione potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Zakupiono książki z dużą czcionką, małą ilością tekstu, książki do opowiadania, poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy. 198 uczniów wypożyczyło co najmniej jedną książkę zakupioną w ramach NPRCz.
W bibliotece szkolnej prowadzone były działania sprzyjające promowaniu i wspieraniu rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z wykorzystaniem nowo zakupionych książek :
• Projekt eTwinning – „W labiryncie książek”,
• Projekt edukacyjny „Książka o książkach” dla klas 0 – III,
• Projekt edukacyjny „Uwaga! Zarażam czytaniem!” dla klas IV – VIII, w którym uczniowie wykonywali plakaty promujące czytelnictwo,
• Konkurs plastyczny – „Ilustracja do ulubionej książki”,
• Konkurs na najciekawszą recenzję z przeczytanej książki,
• Konkurs na najciekawszą zakładkę do książki,
• Czytanie fragmentów nowo zakupionych książek w bibliotece i zajęciach lekcyjnych,
• Wystawa książek zakupionych w ramach NPRCz,
• Wykonywanie przez uczniów chmur wyrazowych, dotyczących przeczytanych książek,
• Prezenty od książkowego bałwanka.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa otworzył możliwości do nowych, ciekawych działań w bibliotece i szkole. Zwiększył zainteresowanie dzieci biblioteką. Dzięki książkom zakupionym w ramach programu wyraźnie wzrosła ilość uczniów korzystających z biblioteki, a także ilość wypożyczeń. Uczniowie są zadowoleni, że mają wpływ na zakup nowych książek, sugerują nowe zakupy, sami promują i reklamują nowe książki wśród swoich kolegów i koleżanek.
Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. Wejdź gościu i stań się przyjacielem. (Jan Wiktor)
Zapraszam do korzystania ze zbiorów biblioteki SP5 i życzę wielu niepowtarzalnych wrażeń podczas lektury nowych książek.
Nauczyciel bibliotekarz Anna Babis